fbpx

Jak zrobić mydło naturalne? Czy można samemu zrobić mydło naturalne?

Jak zrobić mydło naturalne? Czy można samemu je zrobić w warunkach domowych?

Mydło naturalne powstaje w tz. procesie saponifikacji. Saponifikacja jest reakcją pod wpływem której z wyższych kwasów tłuszczowych (które są składnikami olei) powstaje sól wyższych kwasów tłuszczowych (sodowa lub potasowa) czyli potocznie mówiąc mydło. Reakcję prowadzi się z udziałem wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu. Reakcję można prowadzić w podwyższonej temperaturze czyli na ciepło lub na zimno (na zimno robi się mydła tz. dojrzewające). W końcowym produkcie czyli w mydle nie powinno już być ani wodorotlenku potasu ani wodorotlenku sodu który musi w całości przereagować z olejami tworząc mydło.

mydło naturalne malinowe pokrojone w kostki ze świerzymi malinami

mydło naturalne malinowe Savon Cosmetics

Mydło naturalne a mydło sztuczne?

Mydło naturalne z zasady zawiera same naturalne składniki czyli zmydlone oleje: np. olej palmowy, kokosowy, oliwa z oliwek oraz różne inne oleje których na rynku jest pod dostatkiem np. olej z avocado, olej z pestek malin, olej migdałowy etc. Do mydła dodajemy również inne składniki np:

-glinki (naturalne minerały) mają za zadanie oczyszczać/matować skórę jak również nadają mydłom delikatny kolor

-składniki aktywne : mogą być to różne naturalne składniki: np węgiel drzewny, zioła suszone, wyciągi z ziół, składniki spożywcze np. papryka, mak, kawa, herbata, mleko w płynie lub w proszku, miód, płatki owsiane a nawet piwo – wybór składników jest przeogromy:-)

-olejki eteryczne: destylaty/naturalne wyciągi z ziół kwiatów – ten składnik jest bardzo drogi – 1Litr olejku kosztuje od 300 do 900 zł w zależności od tego jaki to olejek jest

UWAGA: wielu producentów reklamuje swoje produkty jako naturalne ale dodaje sztuczne składniki. Czego się wystrzegać:

-Aroma, Aromat lub perfume : jest to sztuczna kompozycja zapachowa, mydło ładnie pachnie ale naturalne na pewno nie jest

-EDTA lub wersenian tetrasodu: sztuczne związki zmiękczające wodę

-Kwas etidronowy – podobnie jak powyżej zmiękcza wodę i wspomaga mycie

-Barwniki: mydło o bardzo krzykliwej barwie lub przezroczyste na pewno nie jest naturalne. Mydła naturalne zazwyczaj mają pastelowe/stonowane barwy i są nieprzezroczyste.

Jak zrobić mydło naturalne? Czy można je samemu zrobić w domu?

Można samemu zrobić mydło naturalne na własny użytek. Istnieje wiele sklepów internetowych ze składnikami do wyrobu mydeł i można te składniki zakupić w mniejszych ilościach. Do procesu saponifikacji trzeba zakupić również wodorotlenek sodu w granulkach, jednak w dzisiejszych czasach można go kupić nawet na allegro. W internecie możemy znaleźć masę receptur na mydła naturalne, dla kogoś kto chce kombinować w domu polecam stronę:

https://www.soapqueen.com/tag/beginner/

Gdzie można znaleźć masę pomysłów. Można też zrobić własną recepturę na mydło korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów np. https://www.brambleberry.com/Pages/Lye-Calculator.aspx

Ciekawostka: w dawnych czasach mydło robiło się w domu używając do tego oleje ze smażenia żywności, popiół drzewny oraz sól.

Jednak jeśli nie znamy się na wyrobie mydła możemy bardzo łatwo popełnić błąd i zrobić mydło silnie drażniące skórę np. jeśli nieprawidłowo przeliczymy recepturę. Mali wytwórcy mydła często sprzedają swoje mydła na bazarach/jarmarkach jednak trzeba być ostrożnym gdyż takie produkty często są nieprzebadane na skórze oraz robione są amatorsko.

Zapraszam do naszego sklepu z mydłami które są naturalne i bezpieczne. Wszystkie produkty są przebadane laboratoryjnie i łagodne dla skóry.

http://savon-cosmetics.pl/sklep/

Saponifikacja:

https://en.wikipedia.org/wiki/Saponification

POWRÓT