Skąd moda na użycie węgla w kosmetykach? Przecież węgiel kojarzy się nam wszystkim z czymś co brudzi a nie z czymś co myje, prawda? I czy ten węgiel który jest dodawany do współczesnych kosmetyków to normalny węgiel, taki który palimy np. w piecu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
Zacznijmy od początku czy co to jest węgiel i pod jakimi postaciami występuje?
Węgiel jest pierwiastkiem chemicznym, symbol C, niemetal. Występuje w przyrodzie w różnych odmianach min. Pod postacią fulerenu (czarny węgiel) grafitu bądź diamentu. W kosmetyce natomiast jest używany tz. Węgiel aktywny czyli węgiel w postaci mieszanej bezpostaciowego węgla (sadzy) oraz grafitu.
Węgiel aktywny charakteryzuje się olbrzymią powierzchnią właściwą dzięki czemu jest świetnym absorbentem różnych substancji chemicznych min. zanieczyszczeń. (i tak – węgiel aktywny to ten sam węgiel który kupujemy w aptece a który leczy przypadłości żołądkowe). Węgiel aktywny stosuje się głównie w kosmetykach oczyszczających jak pasty do zębów, twarzy, maseczki lub mydła węglowe przeciwtrądzikowe jak to poniżej.
Absorbujące właściwości węgla aktywnego to żadna ściema, zanim jeszcze zaczęto używać go w nowoczesnych kosmetykach był wykorzystywany min. w filtrach oczyszczających wodę lub maskach przeciwgazowych.
Nie bez znaczenia w produkcji kosmetyków węglowych jest również fakt iż węgiel aktywny jest substancją naturalną produkowaną poprzez aktywację fizyczną drewna, torfu, węgla kamiennego lub skorup z orzechów kokosowych. Stąd też węgiel aktywny jako surowiec jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków naturalnych, jako surowiec nieszkodliwy oraz pochodzenia naturalnego.
linki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel
https://pl.wikipedia.org/wiki/Diament
https://www.inno-foodproducts-brainbox.com/2017/07/18/new-in-cosmetics-activated-charcoal/
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/724953/ACTIVATED_CHARCOAL/