fbpx

Kosmetyki z węglem ?

Kosmetyki z węglem? Mydło węglowe?

Skąd moda na użycie węgla w kosmetykach? Przecież węgiel kojarzy się nam wszystkim z czymś co brudzi a nie z czymś co myje, prawda? I czy ten węgiel który jest dodawany do współczesnych kosmetyków to normalny węgiel, taki który palimy np. w piecu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Znalezione obrazy dla zapytania dirty coal miner

Ten górnik z pewnością nie marzy o oczyszczającej maseczce z węglem aktywnym:-)

Zacznijmy od początku czy co to jest węgiel i pod jakimi postaciami występuje?

Węgiel jest pierwiastkiem chemicznym, symbol C, niemetal. Występuje w przyrodzie w różnych odmianach min. Pod postacią fulerenu (czarny węgiel) grafitu bądź diamentu. W kosmetyce natomiast jest używany tz. Węgiel aktywny czyli węgiel w postaci mieszanej bezpostaciowego węgla (sadzy) oraz grafitu.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania diamond

Ciężko w to uwierzyć ale diament to też węgiel

A czemu właśnie węgiel aktywny?

Węgiel aktywny charakteryzuje się olbrzymią powierzchnią właściwą dzięki czemu jest świetnym absorbentem różnych substancji chemicznych min. zanieczyszczeń. (i tak – węgiel aktywny to ten sam węgiel który kupujemy w aptece a który leczy przypadłości żołądkowe). Węgiel aktywny stosuje się głównie w kosmetykach oczyszczających jak pasty do zębów, twarzy, maseczki lub mydła węglowe przeciwtrądzikowe jak to poniżej.

Mydło węglowe / mydło z węglem aktywnym z Polskiej manufaktury Savon Cosmetics

Absorbujące właściwości węgla aktywnego to żadna ściema, zanim jeszcze zaczęto używać go w nowoczesnych kosmetykach był wykorzystywany min. w filtrach oczyszczających wodę lub maskach przeciwgazowych.

Węgiel aktywny świetnie odtłuszcza, oczyszcza więc kosmetyki z jego zawartością świetnie nadają się likwidowania defektów urody takich jak trądzik, wągry tz. black spots lub do cery tłustej.

Nie bez znaczenia w produkcji kosmetyków węglowych jest również fakt iż węgiel aktywny jest substancją naturalną produkowaną poprzez aktywację fizyczną drewna, torfu, węgla kamiennego lub skorup z orzechów kokosowych. Stąd też węgiel aktywny jako surowiec jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków naturalnych, jako surowiec nieszkodliwy oraz pochodzenia naturalnego.

linki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel

https://pl.wikipedia.org/wiki/Diament

https://www.inno-foodproducts-brainbox.com/2017/07/18/new-in-cosmetics-activated-charcoal/

https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/724953/ACTIVATED_CHARCOAL/

POWRÓT