Oto historia mydła. Legenda mówi iż mydło zostało odkryte w starożytnym Rzymie. Znajdowała się tam góra Sapo na której rzymianie palili w ofierze zwierzęta. Podczas deszczu popioły z paleniska oraz wytopiony tłuszcz zwierzęcy spływały z góry do rzeki Tyber. Kobiety, które prały w rzece odzież zauważyły że brud zmywa się znacznie łatwiej i tak ludzie zauważyli iż oleje połączone z popiołem z paleniska tworzą mydło które myje i pierze.
Najprawdopodobniej człowiek wynalazł mydło piekąc nad paleniskiem mięso, tłuszcz wytopiony z mięsa łączył się z popiołami które są alkaliczne, tłuszcz połączony z popiołami tworzył szare grudki. Ludzie zauważyli że grudki pienią się i nadają się do prania.
Zasługę wynalezienia mydła przypisuje się starożytnym Babilończykom. Znaleziono na to dowody w postaci kontenerów na mydło datowane na ponad 2800 lat p.n.e, przy czym znaleziono również najstarszą recepturę na mydło – tak, fajnie by było mieć tą recepturę i zrobić najstarsze mydło świata:-)).
Najstarsze mydło świata było używane do prania/czyszczenia wełny i bawełny w procesie wytwarzania tkanin i raczej nie było używane do mycia ciała. W starożytnym Egipcie również wyrabiano mydło które było połączeniem tłuszczy zwierzęcych i roślinnych i alkalicznych soli. Mydło było używane do prania i jako lek na choroby skórne.
Mydło na początku naszej ery było dobrze znane w Rzymskim Imperium ale generalnie nie było używane do mycia ciała tylko jako składnik leczniczy dopiero później zostało spopularyzowane jako produkt służący higienie osobistej. Arabowie również produkowali swoje własne mydło do którego dodawali różne olejki eteryczne (np. Olejek tymiankowy) oraz barwniki.
Z czasem i mydło dotarło do Europy. W czasach średniowiecznych mydło do mycia ciała było towarem raczej luksusowym. Produkcja i sprzedaż mydła była kontrolowana przez rząd, na przemysł mydlany nakładano duże podatki. W XV wieku we Francji istniało kilka manufaktur produkujących mydła. Z czasem ludzie zaczęli używać do produkcji mydła nie tylko tłuszcze zwierzęce ale i oleje roślinne. Przykładem mydła robionego z oleju roślinnego jest białe mydło Kastylijskie. Mydło w kostkach na skalę przemysłową zaczęto produkować w XVIII wieku. Przyczyniło się do tego odkrycie przemysłowej metody na wytwarzanie sody kalcynowanej potrzebnej do wyrobu mydła.
Mydło jako środek myjący zostało spopularyzowane w Europie dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Ludzie zaczęli przywiązywać większą wagę do higieny osobistej jak również pewne choroby zostały powiązane z brakiem higieny. Produkt cały czas doskonalono, producenci zaczęli produkować bardziej łagodne mydła oraz dodawać olejków eterycznych które nadawały mydłom ładny zapach. Mydła zaczęto kategoryzować na produkty służące do prania (bardziej alkaliczne), produkty do mycia ciała (łagodniejsze), mydła dla dzieci, mydła luksusowe (bardziej pachnące) a nawet mydła do mycia podłóg czy naczyń.
Pierwsze mydła w płynie zostały wynalezione pod koniec XIX wieku. Wynalazek ten uczynił proces mycia i prania znacznie łatwiejszym niż był poprzednio.
W czasie pierwszej wojny światowej ze względu na deficyt żywności w tym tłuszczy (które to są podstawowym składnikiem mydła) ludzie musieli zastąpić mydła sztucznymi detergentami. Tak wynaleziono syndety czyli sztuczne mydła Są one zrobione ze sztucznych związków powierzchniowo czynnych oraz różnych dodatków. Syndety są w dużej mierze sprzedawane sklepach do dzisiejszego dnia. Dopiero od paru lat ludzie powracają do tradycyjnych środków kosmetycznych oraz piorących.
Idąc za modą na naturalne oraz wolne od szkodliwej chemii produkty ludzie zaczęli powracać do starych metod wyrabiania mydła. I tak zamiast syntetycznego mydła dostępnego powszechnie w sklepach, coraz powszechniej mamy dziś okazję kupić mydła naturalne, wyrabiane najczęściej w niewielkich manufakturach. Mydła te są zazwyczaj wyrabiane tradycyjną metodą zmydlania tłuszczy i zawierają często w swoim składzie zioła, przyprawy lub susz kwiatowy. Mydła takie mają świetne właściwości nawilżające, pieniące a nawet lecznicze i są mydłami raczej luksusowymi a ich cena waha się w granicach od 8 do nawet 20PLN za 100 gram.
Mydło dawniej było często wyrabiane w domu z popiołu drzewnego oraz tłuszczy pozostałych po smażeniu żywności, do mydeł dodawano suszone kwiaty lub zioła, a masę mydlaną zagęszczano solą kuchenną.
Mydło płynne jest mydłem potasowym. Dzisiejsze mydła w płynie mają niewiele wspólnego z prawdziwym mydłem – są sztuczną mieszaniną związków chemicznych.
Jeśli chcesz kupić mydło 100% naturalne, odwiedź sklep Polskiej manufaktury .Zapraszam: www.savon-cosmetics.pl
linki: